Moulded Case Circuit Breaker h3+ P630 Energy 3P3D 250A 50kA FTC HMW250NR
Price
/ piece
Complete your system
Optional accessories
Under voltage coil 7 products available -
Shunt release 5 products available -
Auxiliaries interlocking cable 2 products available -
Terminal cover 6 products available -
Locking interlocking functions 5 products available -
Auxiliaries contact block 7 products available
Complete your system
Technical characteristics
Electric current
Rated current250 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-285 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 415 V AC IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 690 V AC IEC 60947-212 kA
Rated service breaking capacity Ics under 220 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 240 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 380 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 415 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 690 V AC according to IEC 60947-212 kA
Rated current 10°C according to IEC 60947250 A
Rated current 15°C according to IEC 60947250 A
Rated current 20°C according to IEC 60947250 A
Rated current 25°C according to IEC 60947250 A
Rated current 30°C according to IEC 60947250 A
Rated current at 35°C according to IEC 60947250 A
Rated current at 40°C according to IEC 60947250 A
Rated current 45°C according to IEC 60947250 A
Rated current 50°C according to IEC 60947250 A
Rated current 55°C according to IEC 60947250 A
Rated current at 60°C according to IEC 60947250 A
Rated current 65°C according to IEC 60947250 A
Rated current 70°C according to IEC 60947250 A
Architecture
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Frequency
Frequency50 - 60 Hz
Voltage
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 690 V
Functions
Trip unitENERGY
Power
Total power loss under IN36.8 W
Installation, mounting
Nominal tightening torque18 - 18 Nm
Mounting-/Connection PositionFront
Safety
Ingress Protection (IP) classIP4X
Cable
Cable materialCopper
Compatibility
Compatible with RDC AOBYes
Suitable for DIN RailNo
Suitable for distribution boardYes
Dimensions
Height260 mm
Width140 mm
Depth150 mm
Settings
Adjustment range short-term delayed short-circuit release122.85 - 2,500.0 A
Electrical protection
Short-time protection (std): delay (tsd)50 ms, 100 ms, 200 ms, 300 ms, 400 ms
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HMW250NR
Moulded Case Circuit Breaker h3+ P630 Energy 3P3D 250A 50kA FTC
PDF -
Instruction manual
Instruction manual International 2025-01-21
PDF10,29 MB -
Installation manual
Installation manual International 2019-10-09
PDF2,77 MB -
STEP files
CAD file for MCCB 630A 3P
STEP files International 2026-04-15
STP921,20 kB -
Handbook
Technical catalogue
h3+ Moulded Case Circuit breakers up to 630A