Moulded Case Circuit Breaker h3 x630 TM ADJ 3P3D 400A 70kA FTC HEJ400DR
Price
/ piece
Complete your system
Optional accessories
Under voltage coil 7 products available -
Shunt release 5 products available -
Auxiliaries interlocking cable 2 products available -
Terminal cover 6 products available -
Locking interlocking functions 5 products available -
Auxiliaries contact block 4 products available
Complete your system
Technical characteristics
Electric current
Rated current400 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-270 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-2100 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-2100 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-270 kA
Rated current 10°C according to IEC 60947470.70 A
Rated current 15°C according to IEC 60947462.50 A
Rated current 20°C according to IEC 60947454.10 A
Rated current 25°C according to IEC 60947445.50 A
Rated current 30°C according to IEC 60947436.80 A
Rated current at 35°C according to IEC 60947427.90 A
Rated current at 40°C according to IEC 60947418.80 A
Rated current 45°C according to IEC 60947409.50 A
Rated current 50°C according to IEC 60947400 A
Rated current 55°C according to IEC 60947390.30 A
Rated current at 60°C according to IEC 60947380.30 A
Rated current 65°C according to IEC 60947370 A
Rated current 70°C according to IEC 60947359.40 A
Architecture
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Tripping
Response time when opening10 ms
Frequency
Frequency50 - 60 Hz
Voltage
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 415 V
Functions
Trip unitTM A/A
Power
Total power loss under IN80 W
Safety
Ingress Protection (IP) classIP4X
Settings
Thermal protection knob setting xIN0.63, 0.8, 1
Cable
Cable materialCopper
Compatibility
Compatible with RDC AOBYes
Suitable for DIN RailNo
Suitable for distribution boardYes
Dimensions
Height260 mm
Width140 mm
Depth150 mm
Downstream busbar: width, height, diameter screw (max.)10 mm, 12 mm, 32 mm
Top stream busbar: width, height, diameter screw (max.)10 mm, 12 mm, 32 mm
Installation, mounting
Mounting-/Connection PositionFront
Nominal tightening torque18 - 18 Nm
Nominal tightening torque down terminal18 - 18 Nm
Nominal tightening torque top terminal18 - 18 Nm
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HEJ400DR
Moulded Case Circuit Breaker h3 x630 TM ADJ 3P3D 400A 70kA FTC