Moulded Case Circuit Breaker h3+ P250 LSnI 3P3D 160A 40kA FTC HNT160GR
Complete your system
Optional accessories
Connection Functions 7 products available -
Motor operator 16 products available -
Shunt release 5 products available -
Under voltage coil 7 products available -
Terminal cover 6 products available -
Locking interlocking functions 5 products available
Complete your system
Technical characteristics
Rated current160 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 230 V AC IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-240 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 415 V AC IEC 60947-240 kA
Breaking capacity on 1-pole for AC 230 V IEC 60947-22.50 kA
Breaking capacity on 1-pole for AC 400 V IEC 60947-22.50 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-240 kA
Rated current 10°C according to IEC 60947160 A
Rated current 15°C according to IEC 60947160 A
Rated current 20°C according to IEC 60947160 A
Rated current 25°C according to IEC 60947160 A
Rated current 30°C according to IEC 60947160 A
Rated current at 35°C according to IEC 60947160 A
Rated current at 40°C according to IEC 60947160 A
Rated current 45°C according to IEC 60947160 A
Rated current 50°C according to IEC 60947160 A
Rated current 55°C according to IEC 60947160 A
Rated current at 60°C according to IEC 60947160 A
Rated current 65°C according to IEC 60947145 A
Rated current 70°C according to IEC 60947135 A
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Ir1 current dial setting63 A, 70 A, 80 A, 90 A, 100 A, 110 A, 125 A, 135 A, 150 A, 160 A
Adjustment range short-term delayed short-circuit release86 - 1,600 A
Frequency50 - 60 Hz
Nominal tightening torque12 - 12 Nm
Mounting-/Connection PositionFront
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 690 V
Trip unitLSNI
Total power loss under IN18.42 W
Power loss per pole at In6.14 W
Electric endurance in number of cycles10,000
Number of mechanical operations40,000
Number of auxiliary contacts as change-over contact0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact0
Number of auxiliary contacts as normally open contact0
Ingress Protection (IP) classIP4X
Operating temperature-25 - 70 °C
Cross-section flexible conductor35 - 150 mm²
Cross-section rigid conductor35 - 185 mm²
Connector/plug typeTerminal
Cable materialCopper, Aluminium
Height165 mm
Width105 mm
Depth97 mm
Motor drive integratedNo
Suitable for DIN RailNo
Compatible with RDC AOBNo
Suitable for distribution boardYes
Position power supplyBidirectional
Long-time overload protection (ltd): delay (tr)5 s
Short-time protection (std): current (Isd)1.5, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10
Short-time protection (std): delay (tsd)100 ms
Instantaneous protection (li): dial setting coefficient11
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HNT160GR
Moulded Case Circuit Breaker h3+ P250 LSnI 3P3D 160A 40kA FTC
PDF -
Installation manual
Installation manual International 2018-06-04
PDF2,04 MB
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P250 (Date: 2020-03)
Installation manual International 2015-11-02
PDF4,67 MB -
STEP files
CAD file for MCCB 250A 3P
STEP files International 2026-04-15
STP640,83 kB -
Handbook
Technical catalogue
h3+ Moulded Case Circuit breakers up to 630A