Moulded Case Circuit Breaker h3+ P160 MAG 3P3D 80A 40kA CTC HNS080BC
Complete your system
Optional accessories
Terminal cover 6 products available -
Connection Functions 5 products available -
Shunt release 5 products available -
Under voltage coil 7 products available -
Locking interlocking functions 5 products available -
Auxiliaries contact block 4 products available
Complete your system
Technical characteristics
Rated current80 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-240 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 660 V AC IEC 60947-26 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 690 V AC IEC 60947-26 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-240 kA
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Frequency50 - 60 Hz
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 690 V
Trip unitMAG (ICB)
Total power loss under IN17.70 W
Electric endurance in number of cycles10,000
Number of mechanical operations40,000
Ingress Protection (IP) classIP4X
Cross-section flexible conductor6 - 70 mm²
Cross-section rigid conductor6 - 95 mm²
Nominal tightening torque6 - 6 Nm
Mounting-/Connection PositionFront
Type of connectionScrew terminal
InterlockableYes
Cable materialCopper
Height130 mm
Width90 mm
Depth97 mm
Compatible with RDC AOBNo
Suitable for DIN RailNo
Suitable for distribution boardYes
Instantaneous protection (li): dial setting coefficient6, 8, 10, 12
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HNS080BC
Moulded Case Circuit Breaker h3+ P160 MAG 3P3D 80A 40kA CTC
PDF -
Instruction manual
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P160 (Date: 2020-03)
Instruction manual International 2016-03-09
PDF4,40 MB
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P160 (Date: 2023-03)
Instruction manual International 2023-03-08
PDF7,44 MB -
STEP files
CAD file for MCCB 160A 3P
STEP files International 2026-04-15
STP886,39 kB -
Handbook
Technical catalogue
h3+ Moulded Case Circuit breakers up to 630A