Moulded Case Circuit Breaker h3+ P250 TM ADJ 3P3D 50A 50kA FTC HMT050DR
Price
/ piece
Complete your system
Optional accessories
Connection Functions 7 products available -
Motor operator 16 products available -
Shunt release 5 products available -
Under voltage coil 7 products available -
Terminal cover 6 products available -
Locking interlocking functions 5 products available
Complete your system
Technical characteristics
Electric current
Rated current50 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-265 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-265 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 660 V AC IEC 60947-26 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 690 V AC IEC 60947-26 kA
Rated current 10°C according to IEC 6094763.10 A
Rated current 15°C according to IEC 6094761.60 A
Rated current 20°C according to IEC 6094760.10 A
Rated current 25°C according to IEC 6094758.50 A
Rated current 30°C according to IEC 6094756.90 A
Rated current at 35°C according to IEC 6094755.30 A
Rated current at 40°C according to IEC 6094753.60 A
Rated current 45°C according to IEC 6094751.80 A
Rated current 50°C according to IEC 6094750 A
Rated current 55°C according to IEC 6094748.10 A
Rated current at 60°C according to IEC 6094746.20 A
Rated current 65°C according to IEC 6094744.10 A
Rated current 70°C according to IEC 6094742 A
Architecture
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Frequency
Frequency50 - 60 Hz
Voltage
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 690 V
Functions
Trip unitTM A/A
Power
Total power loss under IN15 W
Endurance
Electric endurance in number of cycles10,000
Number of mechanical operations40,000
Safety
Ingress Protection (IP) classIP4X
Connection
Cross-section flexible conductor35 - 150 mm²
Cross-section rigid conductor35 - 185 mm²
Cover, door
InterlockableYes
Settings
Thermal protection knob setting xIN0.63, 0.8, 1
Cable
Cable materialCopper, Aluminium
Compatibility
Compatible with RDC AOBNo
Suitable for DIN RailNo
Suitable for distribution boardYes
Dimensions
Height165 mm
Width105 mm
Depth97 mm
Downstream busbar: width, height, diameter screw (max.)4 mm, 8.5 mm, 25 mm
Top stream busbar: width, height, diameter screw (max.)4 mm, 8.5 mm, 25 mm
Electrical protection
Instantaneous protection (li): dial setting coefficient6, 8, 10, 13
Installation, mounting
Mounting-/Connection PositionFront
Nominal tightening torque12 - 12 Nm
Nominal tightening torque down terminal12 - 12 Nm
Nominal tightening torque top terminal12 - 12 Nm
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HMT050DR
Moulded Case Circuit Breaker h3+ P250 TM ADJ 3P3D 50A 50kA FTC
PDF -
Installation manual
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P250 (Date: 2020-03)
Installation manual International 2015-11-02
PDF4,67 MB -
STEP files
CAD file for MCCB 250A 3P
STEP files International 2026-04-15
STP640,83 kB -
Handbook
Technical catalogue
h3+ Moulded Case Circuit breakers up to 630A