Moulded Case Circuit Breaker h3+ P160 Energy 3P3D 100A 70kA CTC HES100NC
Complete your system
Optional accessories
Locking interlocking functions 5 products available -
Under voltage coil 7 products available -
Shunt release 5 products available -
Connection Functions 5 products available -
Terminal cover 6 products available -
DIN rail adapter 1 products available
Complete your system
Technical characteristics
Rated current100 A
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 400 V AC IEC 60947-270 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 240 V AC IEC 60947-285 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 415 V AC IEC 60947-270 kA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity Icu under 690 V AC IEC 60947-26 kA
Rated service breaking capacity Ics under 220 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 230 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 240 V AC according to IEC 60947-285 kA
Rated service breaking capacity Ics under 380 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 400 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 415 V AC according to IEC 60947-250 kA
Rated service breaking capacity Ics under 690 V AC according to IEC 60947-26 kA
Rated current 10°C according to IEC 60947100 A
Rated current 15°C according to IEC 60947100 A
Rated current 20°C according to IEC 60947100 A
Rated current 25°C according to IEC 60947100 A
Rated current 30°C according to IEC 60947100 A
Rated current at 35°C according to IEC 60947100 A
Rated current at 40°C according to IEC 60947100 A
Rated current 45°C according to IEC 60947100 A
Rated current 50°C according to IEC 60947100 A
Rated current 55°C according to IEC 60947100 A
Rated current at 60°C according to IEC 60947100 A
Rated current 65°C according to IEC 60947100 A
Rated current 70°C according to IEC 60947100 A
Number of poles3
Control/operation elementToggle
Device construction typeFixed built-in
Neutral positionWithout neutral
Frequency50 - 60 Hz
Rated impulse withstand voltage Uimp8,000 V
Rated insulation voltage Ui800 V
Rated operational voltage Ue220 - 690 V
Trip unitENERGY
Total power loss under IN10.50 W
Electric endurance in number of cycles10,000
Number of mechanical operations40,000
Nominal tightening torque6 - 6 Nm
Mounting-/Connection PositionFront
Ingress Protection (IP) classIP4X
Cross-section flexible conductor6 - 70 mm²
Cross-section rigid conductor6 - 95 mm²
InterlockableYes
Cable materialCopper
Compatible with RDC AOBNo
Suitable for DIN RailNo
Suitable for distribution boardYes
Height130 mm
Width90 mm
Depth97 mm
Type of connectionScrew terminal
Adjustment range short-term delayed short-circuit release60 - 1,000 A
Short-time protection (std): delay (tsd)50 ms, 100 ms, 200 ms, 300 ms, 400 ms
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet HES100NC
Moulded Case Circuit Breaker h3+ P160 Energy 3P3D 100A 70kA CTC
PDF -
Instruction manual
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P160 (Date: 2020-03)
Instruction manual International 2016-03-09
PDF4,40 MB
Manual for moulded case circuit breaker h3+ P160 (Date: 2023-03)
Instruction manual International 2023-03-08
PDF7,44 MB -
Installation manual
Installation manual International 2019-10-24
PDF2,93 MB -
STEP files
CAD file for MCCB 160A 3P
STEP files International 2026-04-15
STP886,39 kB -
Handbook
Technical catalogue
h3+ Moulded Case Circuit breakers up to 630A