    • JN12506SM
    EAN-Nr.
    Packaging
    1 piece
    • Invicta - 250A-800A Panel­boards
    12 Way Side Extension Encl 1250mm DIN 96 x 6 Meters JN12506SM
    Price
    / piece *
    / piece *
    Add to a list
    Add to a list
    Login to create a product list
    You need to be logged into your myHager account to create product lists
    Create an account Sign in
    12 Way Side Extension Encl 1250mm DIN 96 x 6 Meters
    JN12506SM
    • Accessories
    • Technical characteristics
    • Environmental value
    • Documentations
    • More products
    Download the sheet
    Complete your system
    Optional accessories
    • Blanking plate for enclosure 1 products available
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy 1 products available
    Compatible products
    • Referenced by 2 products available
    Complete your system
    • Blanking plate for enclosure
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy
    • JF96BP
      Blanking Plate DIN 96
    • JN130VMF
      Voltage to Meter Fuse Pack JN
    Referenced by
    • JN212BG
      250A 12 Way 125A Outgoers Glazed
    • JN212B
      250A 12 Way 125A Outgoers Plain
    Technical characteristics
    Dimen­sions
    • Height
      1,250 mm
    • Width
      350 mm
    • Depth
      143 mm
    Safety
    • Ingress Protec­tion (IP) class
      IP2XC
    • Protec­tion class
      Isol­a­tion class III
    Mater­ials
    • Colour
      Light grey
    • RAL code
      7035
    • Material
      Steel
    Environmental value
    RoHS conform Yes
    REACh-SVHC free Yes
    Certifications and documents
    PEP - 125A 6 Way TPN Board with 4 pole SD & Type II SPD Glazed (english)
    PDF
    1,80 MB
    REACH declaration JN12506SM
    PDF
    RoHS report JN12506SM
    Downloads
    • Product image
      Image JN12506SM  | Hager
      Product Image JN12506SM
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet JN12506SM  | Hager
      Hager Product data sheet JN12506SM
    • BIM Revit objects
      Image Panelboard JN Side Meter Enclosure -Revit Family 2020 hosted-V2021  | Hager
      Panelboard JN Side Meter Enclosure -Revit Family 2020 hosted-V2021
      BIM Revit objects en-GB 2020-01-01
      RFA
      948,00 kB
      Image Panelboard JN Side Meter Enclosure -Revit Family 2020 no hosted-V2021  | Hager
      Panelboard JN Side Meter Enclosure -Revit Family 2020 no hosted-V2021
      RFA
      964,00 kB
    • Declaration of conformity
      Image Declaration  | Hager
      Declaration
      Declaration of conformity International 2022-08-23
      Image Declaration  | Hager
      Declaration
      Image Declaration of conformity en-GB 2025-07-07  | Hager
      Declaration of conformity en-GB 2025-07-07
    More documentation
    Discover our other products of this range
      JF450CF - 450mm Corner Filler Side Enclosure
      JF450CF
      450mm Corner Filler Side Enclosure
      Price
    • 2
      JF418BG - 400A 18 Way 125A Outgoers Glazed
      JF418BG
      400A 18 Way 125A Outgoers Glazed
    • 3
      JF4508TM - 450mm Top Extension Encl DIN 96 x 8
      JF4508TM
      450mm Top Extension Encl DIN 96 x 8
    • 4
      JF416BG - 400A 16 Way 125A Outgoers Glazed
      JF416BG
      400A 16 Way 125A Outgoers Glazed