    • WPDP50NBKO
    EAN-Nr.
    Packaging
    10 Pieces
    • FCU, Security and Safety Systems
    50A Double Pole Switch 1 Gang with LED Indicator & Back Box with WPDP50NBKO
    Price
    / piece *
    / piece *
    Add to a list
    Add to a list
    Login to create a product list
    You need to be logged into your myHager account to create product lists
    Create an account Sign in
    50A Double Pole Switch 1 Gang with LED Indicator & Back Box with
    WPDP50NBKO
    • Technical characteristics
    • Environmental value
    • Documentations
    • More products
    Download the sheet
    Technical characteristics
    Elec­tric current
    • Rated current
      50 A
    Install­a­tion, mounting
    • Mounting on
      Flush mounting
    Voltage
    • Rated voltage
      250 V
    Mater­ials
    • Colour
      Grey
    • Surface finish
      Glossy
    • Material
      Steel
    • Treat­ment
      Epoxy
    Iden­ti­fic­a­tion
    • Assembly arrange­ment
      Basic element with complete housing
    Connectivity
    • Mounting type
      Screw mounting
    Controls and indic­ators
    • Number of buttons
      1
    Texts
    • Lighting
      With control LED for ON
    • Push button
      No
    • Imprint
      With clear terminal mark­ings
    Environmental value
    RoHS conform Yes
    Certifications and documents
    PEP - 2 way switch gallery InterBP with neutral 2 modules (English)
    PDF
    28,95 MB
    REACH declaration WPDP50NBKO
    PDF
    RoHS report WPDP50NBKO
    Downloads
    • Product image
      Image WPDP50NBKO  | Hager
      Product Image WPDP50NBKO
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet WPDP50NBKO  | Hager
      Hager Product data sheet WPDP50NBKO
    • Declaration of conformity
      Image Declaration of conformity en-GB 2025-11-20  | Hager
      Declaration of conformity en-GB 2025-11-20
      339,76 kB
      348,48 kB
    More documentation
    Discover our other products of this range
      WPSU83FOBKO - 13A FCU Unswitched with Flex Outlet & Back Box with Knockouts
      WPSU83FOBKO
      13A FCU Unswitched with Flex Outlet & Back Box with Knockouts
      Price
    • 2
      WPDP50N - 50A Double Pole Switch 1 Gang with LED Indicator
      WPDP50N
      50A Double Pole Switch 1 Gang with LED Indicator
    • 3
      WPSU83FO - 13A FCU Unswitched with Flex Outlet
      WPSU83FO
      13A FCU Unswitched with Flex Outlet
    • 4
      WPSSU83FON - 13A FCU Switched with LED Indicator and Flex Outlet
      WPSSU83FON
      13A FCU Switched with LED Indicator and Flex Outlet
    • 5
      WPDP84FOB - 20A Double Pole Switch with Flex Outlet & Back Box without
      WPDP84FOB
      20A Double Pole Switch with Flex Outlet & Back Box without