    400A P'LBOARD 8 WAY 125A OUTGOERS JN4B00008S2
    Add to a list
    Add to a list
    Login to create a product list
    You need to be logged into your myHager account to create product lists
    Create an account Sign in
    400A P'LBOARD 8 WAY 125A OUTGOERS
    JN4B00008S2
    • Technical characteristics
    • Environmental value
    • Documentations
    • More products
    Download the sheet
    Technical characteristics
    Installation, mounting
    • Mounting on
      Surface mounting
    Electric current
    • Rated current
      400 A
    Equipment
    • Has mounting plate
      No
    Capacity
    • Number of modules
      0
    Dimensions
    • Height
      1,080 mm
    • Width
      690 mm
    • Depth
      205 mm
    Cover, door
    • Number of cabinet doors
      1
    • Door/cover is transparent
      No
    Materials
    • Material
      Steel
    • RAL code
      9002
    • Colour
      Grey white
    Safety
    • Protection class
      Isolation class I
    • Impact resistance IK
      IK05
    • Ingress Protection (IP) class
      IP41
    • Locking type
      Special tool, Without lock
    Environmental value
    REACh-SVHC free Yes
    Certifications and documents
    PEP - 125A 4 Way TPN Board c/w SD & SPD (English)
    PDF
    17,17 MB
    REACH declaration JN4B00008S2
    PDF
    Hager RoHS report JN4B00008S2
    Downloads
    • Image JN4B00008S2  | Hager
      Product Image JN4B00008S2
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet JN4B00008S2  | Hager
      Hager Product data sheet JN4B00008S2
      Product data sheet en-GB 2026-05-06
    • Installation manual
      Image Installation manual en-GB 2024-02-16  | Hager
      Installation manual en-GB 2024-02-16
      33,80 MB
    More documentation
    Discover our other products of this range
      JN2B00002S2 - 250A P'LBOARD 2 WAY 125A OUTGOERS