    • TFMX25013P
    Hager The Hager T-OFF range enclosure for MCCB 1x250/H250A provides safe housing and isolation for molded case circuit breakers. With IP20 protection and a durable RAL7035 finish, it’s ideal for indoor switchboards. Compact 250×570×250 mm and 20.4 kg, it ensures reliable operation, secure access, and clean integration in power distribution or motor control panels for commercial and light industrial use.
    EAN
    Packaging
    1 Piece
    • Tee-off box and ATS / MCCB enclosed solu­tions
    Enclosure T-OFF for MCCB 1x250/h250A IP20 RAL7035 570x250x250 mm TFMX25013P
    Create an account Sign in
    Enclosure T-OFF for MCCB 1x250/h250A IP20 RAL7035 570x250x250 mm
    TFMX25013P
    • Accessories
    Download the data sheet
    Complete your system
    Optional accessories
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy 2 products available
    Complete your system
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy
    • KP250-3ADG
      Copper Link bar, T-OFF range, 3 tapoff up to 400A
    • TFL5654P
    Technical properties
    Weight
    • Weight
      20,4 kg
    Dimen­sions
    • Height
      250 mm
    • Width
      570 mm
    • Depth
      250 mm
    Certifications and documents
    PEP - 125A 4 Way TPN Board c/w SD & SPD (English)