    • FL100ATSA
    Hager The Hager HIC410A Enclosed ATS 100A Distribution Board ensures seamless power continuity by automatically transferring between mains and backup supply. Rated at 100A, it suits residential and small commercial applications. Housed in a robust, pre-wired enclosure for quick, safe installation, it provides reliable changeover and clear isolation—ideal for integrating generators and protecting critical circuits against supply interruptions.
    EAN
    Packaging
    1 Piece
    • Tee-off box and ATS / MCCB enclosed solu­tions
    Enclosed ATS 100A HIC410A for Distribution Board FL100ATSA
    Create an account Sign in
    Enclosed ATS 100A HIC410A for Distribution Board
    FL100ATSA
    Certifications and documents
    REACH declaration FL100ATSA
    PDF
    Hager RoHS report FL100ATSA
    PDF
    Downloads
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet FL100ATSA  | Hager Australia
      Hager Product data sheet FL100ATSA
      Product data sheet en-AU 2026-02-09
    • Flyer
      Image Enclosed Solutions, ATS/MTS  | Hager Australia
      Enclosed Solutions, ATS/MTS
      713,37 kB
    • Product information
      Image Enclosed Solutions ATS/MTS Data Sheet  | Hager Australia
      Enclosed Solutions ATS/MTS Data Sheet
      333,45 kB
    More documentation
    Discover more of this product range
      5
      FL063ATSA - Enclosed Automatic Transfer Switch 63A for Distribution Boards
      FL063ATSA
      Enclosed ATS 63A (HIC406A)
    • 2
      FL125CBA - Enclosed MCCB Distribution Board 125A adjustable range 50-125A
      FL125CBA
      Enclosed MCCB 125A (50A to 125A)