    • TFS25013P
    Hager The Hager T-OFF steel enclosure for 1×250A fuse protection provides robust housing for distribution points. Surface-mounted and supplied with a mounting plate, it offers IP20 touch protection and IK10 impact resistance. Finished in RAL7035 light grey, it measures 650×325×250 mm and suits isolation class I installations in commercial or industrial settings.
    EAN
    Packaging
    1 Piece
    • Tee-off box and ATS / MCCB enclosed solu­tions
    T-OFF Surface Enclosure for 1x250A Fuse IP20 RAL7035 Steel IK10 TFS25013P
    Create an account Sign in
    T-OFF Surface Enclosure for 1x250A Fuse IP20 RAL7035 Steel IK10
    TFS25013P
    • Accessories
    Download the data sheet
    Complete your system
    Optional accessories
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy 1 products available
    Complete your system
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy
    • TFL3254P
    Technical properties
    Install­a­tion, mounting
    • Mounting on
      Surface mounting
    Elec­tric current
    • Rated current
      250 A
    • Breaking and opening capa­city Idm
      0
    Equip­ment
    • Has mounting plate
      Yes
    • Equipped with switch
      No switch
    • Number of switches
      0
    • Type of busbar chassis
      No chassis
    Capa­city
    • Number of modules
    Weight
    • Weight
      13,5 kg
    Dimen­sions
    • Height
      650 mm
    • Width
      325 mm
    • Depth
      250 mm
    Cover, door
    • Door/­cover is trans­parent
      No
    Mater­ials
    • Material
      Steel
    • RAL code
    • Colour
      Light grey
    Safety
    • Protec­tion class
      Isol­a­tion class I
    • Impact resist­ance IK
      IK10
    • Ingress Protec­tion (IP) class
      IP20
    Archi­tec­ture
    • Number of poles
    Certifications and documents
    PEP - 125A 4 Way TPN Board c/w SD & SPD (English)