    • TFMX16013P
    Hager The Hager T-OFF range enclosure provides secure housing for a single 160A MCCB in indoor switchboards. With IP20 finger-safe protection and RAL7035 finish, it delivers safety and a clean, professional look. Compact (H250×W325×D250 mm) yet robust (13.5 kg), it streamlines installation and ensures reliable circuit distribution and isolation in residential and commercial applications.
    EAN
    Packaging
    1 Piece
    • Tee-off box and ATS / MCCB enclosed solu­tions
    Enclosure T-OFF for MCCB 1x160A IP20 RAL7035 250×325×250 mm TFMX16013P
    Create an account Sign in
    Enclosure T-OFF for MCCB 1x160A IP20 RAL7035 250×325×250 mm
    TFMX16013P
    • Accessories
    Download the data sheet
    Complete your system
    Optional accessories
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy 2 products available
    Complete your system
    • Accessor­ies/s­pare parts for low-­voltage switch tech­no­logy
    • KP160-4DG
      Copper Link bar, T-OFF range, 4 tapoff up to 400A
    • TFL3254P
    Technical properties
    Weight
    • Weight
      13,5 kg
    Dimen­sions
    • Height
      250 mm
    • Width
      325 mm
    • Depth
      250 mm
    Certifications and documents
    PEP - 125A 4 Way TPN Board c/w SD & SPD (English)