    • KP630-3DG
    Hager The Hager Copper Link Bar for the T-OFF range provides three 630 A tap-offs for safe, low-impedance power distribution. Built from robust copper, it ensures high conductivity and reliable connections to feeders or subcircuits. Its compact size (300×50×6.35 mm) simplifies installation in panels and optimizes space, enabling quick, tidy busbar extensions and balanced load take-offs in commercial and industrial boards.
    EAN
    Packaging
    5
    • Tee-off box and ATS / MCCB enclosed solu­tions
    Copper link bar T-OFF 3 tap-off 630A 300x50x6.35 mm KP630-3DG
    Create an account Sign in
    Copper link bar T-OFF 3 tap-off 630A 300x50x6.35 mm
    KP630-3DG
    • Accessories
    Download the data sheet
    Complete your system
    Compatible products
    • Suitable with 1 products available
    Suitable with
    • TFMX40023P
      Enclosure, T-OFF range, MCCB 2*400A suits, IP20, RAL7035
    Technical properties
    Dimen­sions
    • Height
      300 mm
    • Width
      50 mm
    • Depth
      6,35 mm
    Certifications and documents
    REACH declaration KP630-3DG
    PDF
    Hager RoHS report KP630-3DG
    PDF
    Downloads
    • Product image
      Image KP630-3DG  | Hager Australia
      Product Image KP630-3DG
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet KP630-3DG  | Hager Australia
      Hager Product data sheet KP630-3DG
      Copper Link bar, T-OFF range, 3 tap off in 630A