DB apex+ 96-pole 160A isolator IP43 RAL7035 surface 1600x600x200 JPD9600S16DW
Complete your system
Optional accessories
Power phase busbar 1 products available -
Accessories/spare parts for low-voltage switch technology 13 products available -
TPN/SPN boards 1 products available -
Common Accessories 1 products available
Complete your system
Technical properties
Connection
Number of accessible phases96
Installation, mounting
Mounting onSurface mounting
Electric current
Rated current160 A
Equipment
With lockYes
Has mounting plateNo
Equipped with switchIsolator
Number of switches1
Type of busbar chassisFixed load chassis
Capacity
Number of modules42
Weight
Weight67 kg
Dimensions
Height1600 mm
Width600 mm
Depth200 mm
Cover, door
Door/cover is transparentNo
Materials
MaterialSteel
RAL code7035
ColourLight grey
Safety
Protection classIsolation class I
Impact resistance IKIK05
Ingress Protection (IP) classIP43
Locking type3-point lever, Key lock
Architecture
Number of poles96
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet JPD9600S16DW
DB, apex+, 96Pole,160A Isolator 2x8 Mod+26 Mod, grey, 1600x600x200mm