Apex DB 72-pole 250A IP43 surface mount steel 1400x600x200 RAL7035 JPA7200NSSTW
Complete your system
Optional accessories
Accessories/spare parts for low-voltage switch technology 13 products available -
Gland plate for enclosure 2 products available -
Document holder 1 products available
Complete your system
Technical properties
Connection
Number of accessible phases72
Installation, mounting
Mounting onSurface mounting
Electric current
Rated current250 A
Breaking and opening capacity Idm0
Equipment
With lockYes
Has mounting plateNo
Equipped with switchNo switch
Number of switches0
Type of busbar chassisFixed load chassis
Capacity
Number of modules16
Weight
Weight55 kg
Dimensions
Height1400 mm
Width600 mm
Depth200 mm
Cover, door
Door/cover is transparentNo
Materials
MaterialSteel
RAL code7035
ColourLight grey
Safety
Protection classIsolation class I
Impact resistance IKIK05
Ingress Protection (IP) classIP43
Locking type3-point lever, Key lock
Architecture
Number of poles72
Environmental value
Certifications and documents
Downloads
Product image
Product datasheet
Hager Product data sheet JPA7200NSSTW
DB, apex, 72Pole, 250A Direct Twin, 8 Modules, grey, 1400x600x200mm