    • HNG7512507035B
    Hager The Hager HNG slotted panel trunking 75x125 mm in light grey organises and protects wiring in enclosures and control panels. Made of halogen‑free PPO, it ensures low smoke/toxicity, rigidity, and heat resistance. Slotted sides enable easy cable exit and fastening; smooth edges protect conductors. Ideal for clean, accessible cable management in residential, commercial, and industrial switchboards.
    EAN
    Packaging
    12 Meters
    Slotted panel trunking PPO halogen-free HNG 75x125mm light grey HNG7512507035B
    Create an account Sign in
    Slotted panel trunking PPO halogen-free HNG 75x125mm light grey
    HNG7512507035B
    • Height
      75 mm
    • Width
      125 mm
    • Length
      2000 mm
    • Slit width
      5 mm
    • Slot width
      7,50 mm
    Equip­ment
    • Cover in scope of delivery
      Yes
    Mater­ials
    • Material
      Poly­phenylene oxide (PPO)
    • Colour
      Light grey
    • RAL code
      7035
    Func­tions
    • Is self-ex­tin­guishing
      Yes
    Stand­ards
    • Flam­mab­ility class according UL94
      V1
    Archi­tec­ture
    • Flex­ible
      No
    Config­ur­a­tion
    • Side wall
      Slotted
    Environmental value
    RoHS conform Yes
    REACh-SVHC free Yes
    Halogen free Yes
    Certifications and documents
    REACH declaration HNG7512507035B
    PDF
    RoHS report HNG7512507035B
    PDF
    PEP - Slotted cable trunking systems for cabinets - series HNG-V1 (Halogenfree) (english)
    407,93 kB
    Downloads
    • Product image
      Image HNG7512507035B  | Hager Australia
      Product Image HNG7512507035B
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet HNG7512507035B  | Hager Australia
      Hager Product data sheet HNG7512507035B
      Slotted panel trunking made of PPO halogenfree HNG 75x125mm light grey