    • HNG7505007035B
    Hager The Hager HNG slotted panel trunking 75x50mm in light grey streamlines wiring inside enclosures. Made from halogen‑free PPO, it offers low smoke and high heat resistance for safer installations. Precisely spaced slots enable easy cable routing and tie-off, while smooth edges protect insulation. Rigid profile and secure cover ensure tidy, compliant panel builds in industrial and commercial boards.
    EAN
    Packaging
    20 Meters
    Slotted panel trunking Halogen-free PPO HNG 75x50mm light grey HNG7505007035B
    Create an account Sign in
    Slotted panel trunking Halogen-free PPO HNG 75x50mm light grey
    HNG7505007035B
    • Height
      75 mm
    • Width
      50 mm
    • Length
      2000 mm
    • Slit width
      5 mm
    • Slot width
      7,50 mm
    Equip­ment
    • Cover in scope of delivery
      Yes
    Mater­ials
    • Material
      Poly­phenylene oxide (PPO)
    • Colour
      Light grey
    • RAL code
      7035
    Func­tions
    • Is self-ex­tin­guishing
      Yes
    Stand­ards
    • Flam­mab­ility class according UL94
      V1
    Archi­tec­ture
    • Flex­ible
      No
    Config­ur­a­tion
    • Side wall
      Slotted
    Environmental value
    RoHS conform Yes
    REACh-SVHC free Yes
    Halogen free Yes
    Certifications and documents
    PEP - Slotted cable trunking systems for cabinets - series HNG-V1 (Halogenfree) (english)
    PDF
    407,93 kB
    REACH declaration HNG7505007035B
    PDF
    RoHS report HNG7505007035B
    Downloads
    • Product image
      Image HNG7505007035B  | Hager Australia
      Product Image HNG7505007035B
    • Product datasheet
      Image Hager Product data sheet HNG7505007035B  | Hager Australia
      Hager Product data sheet HNG7505007035B
      Slotted panel trunking made of PPO halogenfree HNG 75x50mm light grey